Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni serdecznie zaprasza 16 lipca o godz. 17.30 na kolejne spotkanie Muzealnej Akademii Historyczne, podczas którego Wojciech Salamon zaprezentuje temat „Sacrum w krajobrazie Bocheńszczyzny. Historia i teraźniejszość”.
Wojciech Salamon to prawdziwy fotograf entuzjasta. Potrafi przemierzać niestrudzenie dziesiątki kilometrów po bezdrożach powiatu bocheńskiego w poszukiwaniu tematów do swoich zdjęć. Charakteryzuje go wytrwałość a zarazem trafność w ujęciu tematu, o czym już parokrotnie mogła się przekonać publiczność w bocheńskim Muzeum, jak również czytelnicy naszego profilu na Facebooku.
Wydawać by się mogło, że fotografowanie kapliczek będzie idyllą. Temat wdzięczny, niemal wymarzony, motywy zaś przednie, prawdziwe „samograje”. A jednak dla współczesnego fotografa operującego obiektywem w krajobrazie wiejskim (jeszcze?) zadanie takie staje się potężnym wyzwaniem. Na przeszkodzie bowiem stoi specyficzna współczesna infrastruktura techniczna – wszelkiego rodzaju słupy: energetyczne, telekomunikacyjne, druty, kable a ostatnio zwoje światłowodów. Dawne elementy krajobrazowe, towarzyszące przez dziesiątki lat kapliczkom, jak na przykład z rozmysłem zasadzone i starannie pielęgnowane drzewa, czy tradycyjne elementy zdobnicze, znikły pod naporem współczesności, bezceremonialnie ingerującej w tę szczególną strefę sacrum. W zamian – tłem dla pięknych wytworów ludowej pobożności stają się skłębione druty, agresywne banery reklamowe, obce w szczerym i prostym krajobrazie krzewy. Jednym słowem: banał, blichtr rodem z pretensjonalnych katalogów. Ale nawet na takim tle, krzykliwego swoim przaśnym estetyzmem profanum, jaśnieją dyskretnie swoim prostym, szczerym, bezpretensjonalnym pięknem owe klejnoty krajobrazu: kapliczki, figury i krzyże przydrożne – sacrum wiary i modlitwy naszych przodków.
Przypominamy o konieczności posiadania maseczki.