Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni serdecznie zaprasza w niedzielę 3 lipca o godz. 15.00 na oprowadzanie kuratorskie po czasowej wystawie archeologicznej „Ogniem i mieczem. Rzemiosło, wojna, życie codzienne w pierwszych wiekach naszej ery w okolicach Bochni”. Po wystawie oprowadzać będą jej autorzy mgr Magdalena Okońska-Bulas oraz mgr Jan Bulas z Fundacji Arch – archeolodzy i badacze kultury przeworskiej.
Wystawa zatytułowana „Wojownicy i rzemieślnicy. Kultura przeworska w okresie rzymskim nad rzekami Wisłą i Rabą” opowiada o wybranych aspektach życia ludzi, którzy w pierwszych wiekach naszej ery zamieszkiwali dorzecza tytułowych rzek. Prezentowane są na niej liczne zabytki archeologiczne o zróżnicowanym charakterze – głównie ceramiczne, żelazne oraz wykonane z metali kolorowych, także srebrne.
Jednym z głównych tematów wystawy są znaleziska związane z produkcją garncarską, której ślady odkrywają na licznych stanowiskach położonych w regionie. Jednym z takich miejsc jest Wrzępia, gdzie w ostatnich latach udało się zidentyfikować duże centrum produkcji ceramiki. Zarówno tutaj, jak i na kilku innych stanowiskach w okolicy Bochni odkryto piece garncarskie do wypału naczyń.
Drugim tematem wystawy jest społeczeństwo kultury przeworskiej, które było silnie zmilitaryzowane. O tym fakcie świadczą m.in. znaleziska z nekropoli w Sokołowicach (gm. Koszyce), gdzie odkryto bogato wyposażone groby wojowników. Prezentowane na wystawie miecze, groty włóczni oraz inne elementy uzbrojenia obrazują, jak istotną rolę przedmioty te pełniły zarówno w życiu codziennym jak i w ramach praktyk funeralnych. Elementy życia codziennego ludności kultury przeworskiej (związane na przykład z rolnictwem) przedstawiają zabytki z osady w Nowym Brzesku.