Wystawa w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.
Obrazy i rysunki podarowane Muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 28 lipca 2019.
Mirosław Orzechowski urodził się 18 września 1956 r. w Krakowie.
Z wykształcenia filozof, z zamiłowania malarz, dramaturg, poeta, reżyser. Twórca i szef działającego w latach 1998 – 2004 w rejonie bocheńskim Lekkiego Teatru Przenośnego. Obecnie teatr działa przy Chorzowskim Centrum Kultury.
Swoje prace plastyczne prezentował na licznych wystawach indywidualnych: Stowarzyszenie „Galeria” w Krakowie – Mirosław Orzechowski – malarz wędrowny (2001); Centrum Kultury Zamek w Niepołomicach – Widoki Edynburga (2001); Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” w Krakowie – Dwa miasta – York i Edynburg (2002); Galeria „Na Pięterku” w Krakowie – Brytania widziana oczami przechodnia (2002); Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni – Lwów – barwy nostalgii (2003); tamże – Szkice bocheńskie (2004, „Muzealia”); Pałac Żeleńskich w Grodkowicach – Wiedeń, Kraków, Lwów (2004); Pałac Ślubów w Chorzowie – Rysunki chorzowskie (2004); Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni – Portrety miast (2005); „Galeria Spełnionych Marzeń” w Chorzowie – Sadza na gzymsie? (2005); Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni – Muzeum w muzeum in statu nascendi (2005, „Muzealia”); Centrum Kultury w Lublinie – Lwów, kochany Lwów (2005); Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie – Lwów, który łączy (2005); Centrum Kultury i Sztuki w Koninie – Konin w pastelach (2006); Teatr Polski w Bielsku-Białej – Bielsko-Biała w obrazach Mirosława Orzechowskiego (2007); Muzeum w Kieżmarku – Między Bochnią i Kieżmarkiem (2008); Galeria „Pod Schodami u Józefa” w Chorzowie – Portrety miast od Wilna do Nancy (2009); Pałac Żeleńskich w Grodkowicach – Lwów (2009); Dwór w Grzymałowie koło Miechowa – W dworze, w Jabłoniowym Sadzie; Muzeum w Bad Salzdetfurth – Bochnia w Bad Salzdetfurth (2010); Ratusz w Bad Salzdetfurth – Ein Pole sieht Deutschland und malt Bad Salzdetfurth (2010); Pałac Żeleńskich w Grodkowicach – Taniec (2010); Galeria Chełm (k. Bochni) – Notatnik intymny (2011); BWA Miechów Galeria „U Jaksy” – Wystawa malarstwa (2011); Centrum Kultury i Sztuki w Koninie – Nowe widoki Konina. Czerń i biel a jednak w kolorze (2012); Muzeum Szariskie w Bardejowie – Między Bochnią i Bardejowem (2012); Centrum Kultury Śląskiej – Czarne w kolorze – nowe obrazy śląskie (2014); Foyer Chorzowskiego Centrum Kultury – Pejzaże chorzowskie (2014); Dworek Białoporadnicki w Krakowie – Próba opisu. Wystawa z okazji czterdziestolecia pracy twórczej (2016); Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, filia nr 14 – Czarno na białym. Rysunek ołówkiem (2018).
Uczestniczył również w kilku wystawach zbiorowych, także o charakterze historycznym: Nowa Wystawa Plastyków Bocheńskich – Miejski Dom Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Jana Wiktora, Muzeum im. Stanisława Fischera (2005); Artyści o Koninie – Centrum Kultury i Sztuki, Konin (2006); Malarstwo bocheńskie XIX i XX wieku – Muzeum Szariskie w Bardejowie i Muzeum w Kieżmarku (2007); Podróże z Herbertem – Muzeum w Jarosławiu (2013); Repetytorium polskie. W kręgu symboli i wartości – Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni (2013). Nostalgia Kresowa. Lwów – Stryj – Drohobycz – Truskawiec – Tarnopol – Kamieniec Podolski – Wilno – Muzeum w Bochni (2014).
Stałe ekspozycje jego prac: Dwór w Jabłoniowym Sadzie – Grzymałów k. Miechowa – Mieszkalnictwo w Ziemi Miechowskiej oraz Atelier fotograficzne „Foto-Śmiejka” w Chorzowie, ul. Wrocławska. Prace Mirosława Orzechowskiego o tematyce bocheńskiej znajdują się także w zbiorach Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Jego pastel „Solna Góra” zdobi „Kalendarz bocheński na rok 2013. Bochnia w twórczości malarzy bocheńskich” wydany z inspiracji Muzeum przez Urząd Miasta Bochnia. (Stasiak – Samlicki – Mollo – Kasprzyk – Gulik – Gruber – Jabłoński – Orzechowski).
Frapują go zagadnienia współczesnych przemian kulturowych, w szczególności wpływ nowej technologii na jakość komunikacji międzyludzkiej. W 2006 r. publiczność Czwartkowego Spotkania Muzealnego w muzeum bocheńskiego mogła wysłuchać jego pasjonujących rozważań zatytułowanych „Od kałamarza po SMS, czyli historia cywilizacji na moim podwórku. O wpływie na nas środków rejestracji myśli”. W książce Jana Flaszy „Powiat bocheński. Miejsca, ludzie, zdarzenia”, wydanej w 2010 roku przez Starostwo Powiatowe w Bochni poświęcono mu jeden z rozdziałów, zatytułowany „Nadrabska perspektywa na Grodkowice”.
Więcej na stronie autorskiej: http://www.orzechowski.hg.pl/