Wyjątkowe znalezisko wyrobów brązowych z młodszej epoki brązu prezentowane będzie w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni na wystawie czasowej „Skarb z Trhovište„, na której otwarcie serdecznie zapraszamy w czwartek 3 kwietnia o godz. 17.30. Opowiedzą o nim zaproszeni goście: Dyrektor PhDr. Ing. Dominik Béreš i Mária Kundrátová.

Skarb z Trhovište Zabytki z młodszej epoki brązu we wschodniej Słowacji – wystawa: 3 kwietnia – 29 czerwca 2025 roku
Prezentowany na wystawie w Muzeum im. Prof. Stanisława Fischera w Bochni zbiór zabytków został przypadkowo odkryty w miejscowości Trhovište, we wschodniej Słowacji pod koniec października 2017 roku przez Rastislava Dugovského podczas zbierania grzybów w lesie. Znalazca wydobył zabytki z ziemi, a w styczniu 2018 roku dostarczył je do Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach. Miejsce znaleziska zostało szczegółowo przebadane przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego w Koszycach i Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach, którzy we wskazanym przez znalazcę miejscu, odkryli pozostałości niewielkiego, płytkiego dołu, w którym pierwotnie przechowywano przedmioty z brązu. Ze względu na sposób depozycji (celowe umieszczenie w ziemi) można określić go mianem tzw. skarbu.
W skład prezentowanego skarbu z Trhovište wchodzą dwa brązowe zdobione hełmy grzebieniowe typu Lueg z dwiema parami zdobionych napoliczników oraz dwa spiralne naramienniki, datowane na młodszą epokę brązu, około 1200 roku przed Chrystusem.
Znaleziska przedmiotów brązowych z tego okresu, w skład których wchodzą hełmy, należą do rzadkości. Z terenu całej Europy znanych jest około 150 egzemplarzy hełmów różnych typów. Ścisłe analogie do prezentowanych na wystawie egzemplarzy można znaleźć jedynie w rejonie Alp Wschodnich. Dotychczas znane były trzy takie hełmy z alpejskiej przełęczy Lueg (Salzburg), Anlauftal (Salzburg) i Moosbruckschrofen (Tyrol). Hełmy, podobnie jak zbroje, były przedmiotami niezwykle cennymi, na które mogły pozwolić sobie jedynie elity. Najprawdopodobniej dla przedstawicieli takiej grupy społecznej zostały sprowadzone z warsztatu działającego na północy Półwyspu Apenińskiego. Ślady użytkowania oraz napraw na hełmach świadczą o ich intensywnym użytkowaniu. Przyczyna umieszczenia ich w ziemi w formie intencjonalnego depozytu pozostaje jednak niejasna.