Od 1983 r. Muzeum realizuje program edukacyjny pod nazwą Czwartkowe Spotkania Muzealne, obejmujący wykłady z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Dzięki nim wzrosła, nie tylko w środowisku bocheńskim, znajomość dziejów tego interesującego regionu, jego charakterystycznych cech kulturowych i zjawisk współczesnych mających swe źródło w przeszłości. Spotkania na trwałe wpisały się w życie kulturalne Bochni ciesząc się niesłabnącym powodzeniem w tutejszym środowisku. Dowodzą, jak znaczny jest wciąż jeszcze krąg ludzi ceniących żywe słowo i wymianę myśli. W prestiżowym konkursie Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2000” zostały uhonorowane III nagrodą w kategorii program promocyjny i oświatowo-edukacyjny.
Spotkania odbywają się regularnie co miesiąc – z wyjątkiem dwumiesięcznej przerwy wakacyjnej – w oparciu o wydrukowany na początku roku program. Formuła Spotkań polega na harmonijnym łączeniu tematyki regionalnej z zagadnieniami ogólniejszymi. Ponieważ miesięczna częstotliwość Czwartkowych Spotkań Muzealnych okazała się niewystarczająca, muzeum organizuje również Specjalne Czwartkowe Spotkania Muzealne, niekiedy także dla podkreślenia rangi tematu.
Aktualności / poprzednie edycje
Sympatie syjonistyczne wśród żydowskich mieszkańców Bochni
„Sympatie syjonistyczne wśród żydowskich mieszkańców Bochni” to temat kolejnego Czwartkowego Spotkania Muzealnego, który zaprezentuje w najbliższy czwartek 21 listopada o godz. 17.30 Iwona Zawidzka. Serdecznie zapraszamy!
Józef Rojkowski. Jeden człowiek – dwie pasje.
W najbliższy czwartek 10 października o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Anna Rojkowska-Mosio zaprezentuje temat „Józef Rojkowski. Jeden człowiek – dwie pasje”. Naszą prelegentką będzie wnuczka Józefa Rojkowskiego, która zawodowo jest radcą prawnym, a prywatnie pasjonatką sztuki, sportu i podróży. Całe swoje dzieciństwo spędziła w Ojcowie, a zatem miejscu w którym obie
Nazwy własne w dawnej bocheńskiej przestrzeni publicznej
W czwartek 20 czerwca o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego dr hab. Ewa Horyń (prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) opowie o „Nazwach własnych w dawnej bocheńskiej przestrzeni górniczej”. Serdecznie zapraszamy!
Wincentego Pola portret własny
„Wincentego Pola portret własny” to temat kolejnego Czwartkowego Spotkania Muzealnego, które odbędzie się 9 maja o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni. O ciekawej sylwetce polskiego poety i geografa, jego dokonaniach oraz wątkach biograficznych opowie Grażyna Połuszejko z Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie.
Biblia Jakuba Wujka w dziejach języka i kultury polskiej
W czwartek 25 kwietnia o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego o „Biblii Jakuba Wujka w dziejach języka i kultury polskiej” opowie prof. Stanisław Koziara z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Wiktoryn Ciechanowski w latach 1870-1877 zawiadowca stacji kolejowej w Bochni – w świetle „Pamiętników” prof. S. Ciechanowskiego
W czwartek 7 marca o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Barbara A. Ostafin zaprezentuje postać „Wiktoryna Ciechanowskiego w latach 1870-1877 zawiadowcy stacji kolejowej w Bochni – w świetle „Pamiętników” prof. S. Ciechanowskiego”. Spotkanie poświęcone Wiktorynowi Ciechanowskiemu poprzedzi mini recital fortepianowy, w którym wystąpią Laura Jawień i Tomasz Jawień – uczniowie Zespołu Państwowych
Rodzaje przedstawień Matki Bożej i ich tematyczne przesłanie w sztuce wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa
W najbliższy czwartek 8 lutego odbędzie się kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego ks. Eugeniusz Grzywacz zaprezentuje „Rodzaje przedstawień Matki Bożej i ich tematyczne przesłanie w sztuce wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa”.
Unikalne malowidła Majów Ixil z Gwatemali. Polskie badania na terenie Nowego Świata
Tegoroczną 42. edycję Czwartkowych Spotkań Muzealnych zainauguruje spotkanie związane z kulturą Majów, które poprowadzi 18 stycznia o godz. 17.30 prof. Jarosław Źrałka z Zakładu Archeologii Nowego Świata Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przedstawi nam „unikalne malowidła Majów Ixil z Gwatemali„, prezentując przy tym stan „polskich badań na terenie Nowego Świata”. Nasz prelegent specjalizuje się w archeologii i sztuce Mezoameryki, interesując się szczególnie