Od 1983 r. Muzeum realizuje program edukacyjny pod nazwą Czwartkowe Spotkania Muzealne, obejmujący wykłady z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Dzięki nim wzrosła, nie tylko w środowisku bocheńskim, znajomość dziejów tego interesującego regionu, jego charakterystycznych cech kulturowych i zjawisk współczesnych mających swe źródło w przeszłości. Spotkania na trwałe wpisały się w życie kulturalne Bochni ciesząc się niesłabnącym powodzeniem w tutejszym środowisku. Dowodzą, jak znaczny jest wciąż jeszcze krąg ludzi ceniących żywe słowo i wymianę myśli. W prestiżowym konkursie Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2000” zostały uhonorowane III nagrodą w kategorii program promocyjny i oświatowo-edukacyjny.
Spotkania odbywają się regularnie co miesiąc – z wyjątkiem dwumiesięcznej przerwy wakacyjnej – w oparciu o wydrukowany na początku roku program. Formuła Spotkań polega na harmonijnym łączeniu tematyki regionalnej z zagadnieniami ogólniejszymi. Ponieważ miesięczna częstotliwość Czwartkowych Spotkań Muzealnych okazała się niewystarczająca, muzeum organizuje również Specjalne Czwartkowe Spotkania Muzealne, niekiedy także dla podkreślenia rangi tematu.
Aktualności / poprzednie edycje
Ochrona dziedzictwa kulturowego na poziomie samorządowym. Analiza na przykładach
Ostatnie w tym roku Czwartkowe Spotkanie Muzealne poprowadzi 12 grudnia o godz. 17.30 Marek Materna, który przedstawi temat „Ochrony dziedzictwa kulturowego na poziomie samorządowym. Analiza na przykładach”. Serdecznie zapraszamy.
Sympatie syjonistyczne wśród żydowskich mieszkańców Bochni
„Sympatie syjonistyczne wśród żydowskich mieszkańców Bochni” to temat kolejnego Czwartkowego Spotkania Muzealnego, który zaprezentuje w najbliższy czwartek 21 listopada o godz. 17.30 Iwona Zawidzka. Serdecznie zapraszamy!
Józef Rojkowski. Jeden człowiek – dwie pasje.
W najbliższy czwartek 10 października o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Anna Rojkowska-Mosio zaprezentuje temat „Józef Rojkowski. Jeden człowiek – dwie pasje”. Naszą prelegentką będzie wnuczka Józefa Rojkowskiego, która zawodowo jest radcą prawnym, a prywatnie pasjonatką sztuki, sportu i podróży. Całe swoje dzieciństwo spędziła w Ojcowie, a zatem miejscu w którym obie
Nazwy własne w dawnej bocheńskiej przestrzeni publicznej
W czwartek 20 czerwca o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego dr hab. Ewa Horyń (prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) opowie o „Nazwach własnych w dawnej bocheńskiej przestrzeni górniczej”. Serdecznie zapraszamy!
Wincentego Pola portret własny
„Wincentego Pola portret własny” to temat kolejnego Czwartkowego Spotkania Muzealnego, które odbędzie się 9 maja o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni. O ciekawej sylwetce polskiego poety i geografa, jego dokonaniach oraz wątkach biograficznych opowie Grażyna Połuszejko z Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie.
Biblia Jakuba Wujka w dziejach języka i kultury polskiej
W czwartek 25 kwietnia o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego o „Biblii Jakuba Wujka w dziejach języka i kultury polskiej” opowie prof. Stanisław Koziara z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Wiktoryn Ciechanowski w latach 1870-1877 zawiadowca stacji kolejowej w Bochni – w świetle „Pamiętników” prof. S. Ciechanowskiego
W czwartek 7 marca o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Barbara A. Ostafin zaprezentuje postać „Wiktoryna Ciechanowskiego w latach 1870-1877 zawiadowcy stacji kolejowej w Bochni – w świetle „Pamiętników” prof. S. Ciechanowskiego”. Spotkanie poświęcone Wiktorynowi Ciechanowskiemu poprzedzi mini recital fortepianowy, w którym wystąpią Laura Jawień i Tomasz Jawień – uczniowie Zespołu Państwowych
Rodzaje przedstawień Matki Bożej i ich tematyczne przesłanie w sztuce wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa
W najbliższy czwartek 8 lutego odbędzie się kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego ks. Eugeniusz Grzywacz zaprezentuje „Rodzaje przedstawień Matki Bożej i ich tematyczne przesłanie w sztuce wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa”.