Od 1983 r. Muzeum realizuje program edukacyjny pod nazwą Czwartkowe Spotkania Muzealne, obejmujący wykłady z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Dzięki nim wzrosła, nie tylko w środowisku bocheńskim, znajomość dziejów tego interesującego regionu, jego charakterystycznych cech kulturowych i zjawisk współczesnych mających swe źródło w przeszłości. Spotkania na trwałe wpisały się w życie kulturalne Bochni ciesząc się niesłabnącym powodzeniem w tutejszym środowisku. Dowodzą, jak znaczny jest wciąż jeszcze krąg ludzi ceniących żywe słowo i wymianę myśli. W prestiżowym konkursie Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2000” zostały uhonorowane III nagrodą w kategorii program promocyjny i oświatowo-edukacyjny.
Spotkania odbywają się regularnie co miesiąc – z wyjątkiem dwumiesięcznej przerwy wakacyjnej – w oparciu o wydrukowany na początku roku program. Formuła Spotkań polega na harmonijnym łączeniu tematyki regionalnej z zagadnieniami ogólniejszymi. Ponieważ miesięczna częstotliwość Czwartkowych Spotkań Muzealnych okazała się niewystarczająca, muzeum organizuje również Specjalne Czwartkowe Spotkania Muzealne, niekiedy także dla podkreślenia rangi tematu.
Aktualności / poprzednie edycje
Czwartkowe Spotkania Muzealne 2024 – edycja XLII
Tegoroczna 42. edycja Czwartkowych Spotkań Muzealnych oferuje Państwu ciekawe tematy i zagadnienia, które już teraz polecamy Państwa uwadze. 18 stycznia, prof. Jarosław Źrałka (Zakład Archeologii Nowego Świata Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), Unikalne malowidła Majów Ixil z Gwatemali. Polskie badania na terenie Nowego Świata. 8 lutego, ks. Eugeniusz Grzywacz, Rodzaje przedstawień Matki Bożej i ich tematyczne przesłanie w sztuce
Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz farmerami na Dzikim Zachodzie? O polskiej eskapadzie do kalifornijskiego Anaheim w 1876 roku
Tematem najbliższego Czwartkowego Spotkania Muzealnego, na które zapraszamy 14 grudnia o godz. 17.30, jest ciekawy epizod z życia Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza na Dzikim Zachodzie, a zaprezentuje go dr Jakub Nowak. Nasz prelegent, na co dzień nauczyciel akademicki związany z Wydziałem Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także badacz mediów i kultury popularnej, z pisarską pasją opowie „O polskiej eskapadzie do kalifornijskiego Anaheim w 1876
„Zaczynam nowy perjod w mojem życiu, z samego siebie czerpać zacznę i swoje rzeczy malować”. Mistrz Matejko i jego wielcy uczniowie
W czwartek 16 listopada o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się kolejne „Czwartkowe Spotkanie Muzealne”, podczas którego Urszula Zaucha-Kozakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie opowie o Mistrzu Matejce i jego wielkich uczniach.
Szkic o hr. Karolu Lanckorońskim w 90. rocznicę śmierci
Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni uprzejmie zaprasza 12 października o godz. 17.30 na kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne podczas którego Beata Kowalska-Sionko zaprezentuje Szkic o hr. Karolu Lanckorońskim w 90. rocznicę śmierci.
Smak – źródło estetycznych wyborów
Po wakacyjnej przerwie zostaje wznowiony cykl Czwartkowych Spotkań Muzealnych, w ramach którego 7 września, o godz. 17.30 Piotr Duda przedstawi temat Smak – źródło estetycznych wyborów. Serdecznie zapraszamy!
Śladami Jana Rubczaka grafika i malarza
Tematem kolejnego Czwartkowego Spotkania Muzealnego, na które zapraszamy 22 czerwca, o godz. 17.30, jest życie i twórczość artystyczna Jana Rubczaka, o którym opowie dr Katarzyna Anna Kesling z Instytutu Sztuki PAN w swej prezentacji Śladami Jana Rubczaka grafika i malarza.
Dwór w Kłaju. Dzieje dawnego wójtostwa od XVI do XVIII wieku
W czwartek 11 maja o godz. 17.30 odbędzie się kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Kamila Polak zaprezentuje Dwór w Kłaju. Dzieje dawnego wójtostwa od XVI do XVIII wieku. Serdecznie zapraszamy!
Obrazy z przeszłości Bochni. Wydarzenia znane i nieznane
Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza 20 kwietnia o godz. 17.30 na Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Janusz Paprota zaprezentuje Obrazy z przeszłości Bochni. Wydarzenia znane i nieznane. Autor najnowszej publikacji o dziejach Bochni i Bocheńszczyzny opowie o rozmaitych lokalnych wydarzeniach historycznych, rozgrywających się na tym terenie od czasów średniowiecza po wiek XX.