Od 1983 r. Muzeum realizuje program edukacyjny pod nazwą Czwartkowe Spotkania Muzealne, obejmujący wykłady z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Dzięki nim wzrosła, nie tylko w środowisku bocheńskim, znajomość dziejów tego interesującego regionu, jego charakterystycznych cech kulturowych i zjawisk współczesnych mających swe źródło w przeszłości. Spotkania na trwałe wpisały się w życie kulturalne Bochni ciesząc się niesłabnącym powodzeniem w tutejszym środowisku. Dowodzą, jak znaczny jest wciąż jeszcze krąg ludzi ceniących żywe słowo i wymianę myśli. W prestiżowym konkursie Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2000” zostały uhonorowane III nagrodą w kategorii program promocyjny i oświatowo-edukacyjny.
Spotkania odbywają się regularnie co miesiąc – z wyjątkiem dwumiesięcznej przerwy wakacyjnej – w oparciu o wydrukowany na początku roku program. Formuła Spotkań polega na harmonijnym łączeniu tematyki regionalnej z zagadnieniami ogólniejszymi. Ponieważ miesięczna częstotliwość Czwartkowych Spotkań Muzealnych okazała się niewystarczająca, muzeum organizuje również Specjalne Czwartkowe Spotkania Muzealne, niekiedy także dla podkreślenia rangi tematu.
Aktualności / poprzednie edycje
Obrazy z przeszłości Bochni. Wydarzenia znane i nieznane
Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza 20 kwietnia o godz. 17.30 na Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Janusz Paprota zaprezentuje Obrazy z przeszłości Bochni. Wydarzenia znane i nieznane. Autor najnowszej publikacji o dziejach Bochni i Bocheńszczyzny opowie o rozmaitych lokalnych wydarzeniach historycznych, rozgrywających się na tym terenie od czasów średniowiecza po wiek XX.
Imponderabilia bocheńskie – filary naszej tożsamości.
Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni uprzejmie zaprasza 2 marca o godz. 17.30 na kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Jan Flasza przedstawi Imponderabilia bocheńskie – filary naszej tożsamości. Rozważania na marginesie 770. rocznicy lokacji miasta.
Czwartkowe Spotkania Muzealne 2023 (edycja XLI)
Pierwsze trzy spotkania 41. edycji Czwartkowych Spotkań Muzealnych 2023 swoją tematyką wpisują się w obchody 770. rocznicy nadania Bochni praw miejskich przez księcia Bolesława Wstydliwego. Kolejne przedstawiają już o wiele bardziej zróżnicowane treści, dlatego zachęcamy serdecznie do zapoznania się z całościowym programem tegorocznego cyklu spotkań, przygotowanych dla Państwa.
Zagadnienie wpływu kultu świętych w średniowiecznej Bochni na nadawanie imion.
16 lutego o godzinie 17:30 serdecznie zapraszamy na drugie Czwartkowe Spotkania Muzealne w ramach obchodów 770. rocznicy nadania Bochni praw miejskich przez księcia Bolesława V Wstydliwego. Nasz gość, profesor Jerzy Rajman z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, poruszy zagadnienie wpływu kultu świętych w średniowiecznej Bochni na nadawanie imion.
Książę soli. Pochówek w kurhanie K12
Ostatnie z tegorocznej edycji Czwartkowe Spotkanie Muzealne poprowadzą 15 grudnia, o godz. 17.30 Jarosław M. Fraś i Marek Materna, którzy podczas swej prezentacji Książę soli. Pochówek w kurhanie K12 przybliżą nam kolejne odkrycia archeologiczne. Serdecznie zapraszamy!!!
Honorowi obywatele Bochni w dobie autonomii galicyjskiej
17 listopada o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Justyna Bodurka zaprezentuje Honorowych Obywateli Bochni w dobie autonomii galicyjskiej.
Blaski i cienie zawodowej służby wojskowej w latach 1921-1939 na przykładzie garnizonów Ziemi Bocheńskiej
Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni uprzejmie zaprasza 1 września o godz. 17.30 na wykład Ryszarda Rybki, przedstawiający Blaski i cienie zawodowej służby wojskowej w latach 1921-1939 na przykładzie garnizonów Ziemi Bocheńskiej z cyklu Czwartkowych Spotkań Muzealnych.
Od soli do siarki
Muzeum im. prof. Stanisława Fischera uprzejmie zaprasza 9 czerwca o godz. 17.30 na Czwartkowe Spotkanie Muzealne „Od soli do siarki”, którego gościem będzie autor książki Adam Wójcik. W 1981 roku młody historyk sztuki Adam Wójcik podjął swoją pierwszą pracę w bocheńskim Muzeum, gdzie wykonywał swoje obowiązki przez kolejnych pięć lat. W 1986 roku przeniósł się do Tarnobrzega by objąć stanowisko Wojewódzkiego konserwatora Zabytków, przez kolejnych